PhpMyAdmin ile WordPress Yönetici Hesabını yeniden adlandırın

Megaturks

 
Kurucu
Katılım
7 Tem 2020
Mesajlar
345
Tepkime puanı
14
Kullanmakta olduğunuz varsayılan WordPress yönetici hesabını yeniden adlandırmanızın çeşitli nedenleri vardır. En yaygın nedenlerden biri WordPress blogunuzun veya web sitenizin güvenliğini artırmak ve hedeflenen WordPress brute force saldırılarından korumaktır. WordPress öğreticisini takip etmesi kolay olan bu yazıda, web tabanlı bir MySQL sunucu yönetim arayüzü olan phpMyAdmin’i kullanarak varsayılan WordPress yönetici hesabını yeniden adlandırmayı açıklayacağız.

  • Hosting yönetim paneliniz olan CPanel’e giriş yapın ve Veri Tabanları bölümünden phpMyAdmin simgesine tıklayın.
  • WordPress veritabanını seçin ve ardından Yapı sekmesine ve ardından wp_users tablosuna tıklayın. Yada direkt olarak tablolar sol kısımda ki tablolardan wp_users seçin. WordPress veritabanınızın adını bilmiyorsanız WordPress blogunuzun veya web sitenizin kökündeki wp-config.php dosyasında bulabilirsiniz.
1594677305354.png

Aşağıdaki ekran görüntüsünden de görebileceğiniz gibi bu kurulumda sadece 2 kullanıcı adı var ve iki kullanıcıda yönetici rolünde. Kullanıcının özelliklerini değiştirmek için Düzenle simgesini (aşağıdaki ekran görüntüsünde vurgulanır) tıklayın.

1594677325334.png

Kullanıcı adını değiştirmek için user_login satırındaki girişi değiştirin. Aşağıdaki ekran görüntüsü örneğinde Kullanıcı Adı adlı yeni bir kullanıcı adı yapılandırdık. Değişiklikleri kaydetmek için Git’e tıklayın. Kullanıcı özelliklerini değiştirmek için Düzenle simgesini (aşağıdaki ekran görüntüsünde vurgulanır).

1594677346730.png

Hazır olduğunuzda WordPress Yönetim alanınıza (wp-admin) gidin ve değiştirdiğiniz kullanıcı adınızı kullanarak giriş yapın.

Bu makalede sitenizin güvenliğini artırmak yada unuttuğunuz WordPress Yönetici rolünde ki kullanıcının adını nasıl değiştirebileceğinizi anlatmaya çalıştık. Aklınıza takılan yada karşılaştığınız tüm sorunları bize yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.