Günümüzde Telefonlar Neden Gittikçe Yavaşlıyor

Megaturks

 
Kurucu
Katılım
7 Tem 2020
Mesajlar
345
Tepkime puanı
14
Çok fazla uygulama yüklü olduğunda, arka planda çok fazla şey çalıştığında, yeterli depolama alanı kalmadığında, çok çalışıp ısındığında, işletim sistemi eski olduğunda ve bataryası ölmeye yüz tuttuğunda, telefonunuz maalesef yavaşlıyor. Ayrıca, yeni model bir telefon reklamı gördüğünüzde, bir algı sonucu olarak kendinizinkinin eskidiğini ve yavaşladığını düşünmeniz de mümkün. Elbette bu durum, virüs ya da zararlı yazılımların sonucu da olabilir. Ama şimdi, telefonunuzu hızlandırmak için neler yapabilirsiniz onlara bakalım!

ÖZET

- Her ne kadar kolay bir işlem gibi görünse de, bazen vitesi artırmak için ihtiyacınız olan tek şey, telefonunuzu yeniden başlatmak olabilir. Yavaşlamanın sebebi, genellikle hatalı bir uygulamadır.

- İşletim sisteminizi güncel tutmak faydalıdır. Çünkü yeni güncellemeler, cihazın son güvenlik yamalarını almasını sağladığı gibi, sık karşılaşılan sorunları da giderirler.

- Telefonunuzun düzgün şekilde çalışması için, en az %10’luk bir boş alana ihtiyacı vardır. Ayarlar sekmesine girerek, ne kadar alanınız kaldığını ve hangi klasör ya da uygulamaların ne kadar yer kapladığını görebilirsiniz.

- Birçok telefon, kendi uygulamalarıyla gelir ve dürüst olmak gerekirse, bunların çoğu pek işe yaramaz. Ayrıca bazen, sırf bir mağazada indirim almak için bile uygulama indirirsiniz.

- Ağır uygulamalarla vedalaşamıyorsanız, en azından bunları hafif sürümleriyle değiştirebilirsiniz.

- Ortam görselleri, tüm önemli bildirimleri görmenizi sağlar. Hatta bunun için telefonunuzun kilidini açmanıza bile gerek kalmaz. Fakat pil tüketimini artırırlar ve bunun, telefonunuza ne yaptığını artık biliyorsunuz.

- Dahili tarayıcınız, ziyaret ettiğiniz internet sitelerindeki çerezleri, giriş bilgilerinizi ve gezinmenizi kolaylaştıracak diğer bilgileri saklar. Fakat önbelleğiniz dolmaya başlarsa telefonunuz da yavaşlar.

- Baksanıza, şu an bluetooth’unuz açık mı? Peki herhangi bir cihaza bağlı mı? Değilse kapatın. Çünkü bu da telefonunuz için büyük bir yüktür.

- Telefonunuzun pili ne kadar eskirse, her ne kadar yeterince şarjı olsa da beklenmeyen anlarda kapanma ihtimali o kadar artar. Bu, telefonunuzu alalı bir sene bile olsa başınıza gelebilir.

- Telefonunuzu sıfırlamak, var olan tüm uygulama ve verilerinizin silinmesi anlamına gelir. Yani bunu seçmeden önce yedekleme yapmayı unutmayın.