DNSSEC nedir ?

Chern0bly

 
Üye
Katılım
24 Eki 2019
Mesajlar
98
Tepkime puanı
48
Konum
6.Gezegen
DNSSEC nedir ne ise yarar?

DNSSEC, yetkili bölge verilerini dijital olarak imzalamak için ortak anahtar şifreleme kullanarak İnternet topluluğunu sahte DNS verilerinden korur. DNSSEC doğrulaması kullanıcıları, verilerin belirtilen kaynaktan geldiği ve aktarma sırasında değiştirilmediği konusunda temin eder. DNSSEC aynı zamanda bir alan adının mevcut olmadığını da ispatlayabilir.

DNSSEC, DNS güvenliğini geliştirse de, kapsamlı bir çözüm değildir. Dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırılarına karşı koruma sağlamaz, veri değişimlerinde gizliliği garantilemez, web sitesi verilerini şifrelemez veya IP adresi kimlik avı veya sahteciliği engellemez. DDoS azaltma, güvenlik istihbaratı, Güvenli Soket Katmanı (SSL) şifreleme, site doğrulama ve iki faktörlü kimlik doğrulaması gibi diğer koruma katmanları da İnternet'in daha güvenli hale gelmesinde büyük önem taşır. Bu yöntemler DNSSEC ile birlikte kullanılmalıdır.

DNSSEC kime fayda saglar ?

Tescil şirketleri, kayıt şirketleri, alan adı kayıt sahipleri, donanım ve yazılım satıcıları, İSS'ler, devlet kurumları ve İnternet kullanıcılarının hepsi, başarılı olmak ve İnternet güvenliğinde gerekli geliştirmeleri yapmak konusunda rollere sahiptir, bu yüzdende DNSSEC'e ihtiyaç duyarlar.

DNSSEC'nin avantajları:
  • İnternet topluluğu için, imzalanan bölgelerdeki güvenliği geliştirmek.
  • Kayıt şirketleri için, müşterilerine etki alanı imzalama hizmetleri sunmalarını sağlamak.
  • İSS'ler için müşterilerine döndürülen verilerin güvenliğini artırmak.
  • Kullanıcıları önbellek zehirlenmesi ve ortadaki adam saldırıları gibi DNS güvenlik açıklarından korumak.