Çernobil Faciası

Zeplara

 
Co Admin
Katılım
13 Kas 2019
Mesajlar
22
Tepkime puanı
7
Ukrayna’nın nükleer santral yakınlarındaki koruma altında olan ormanları bir süredir yanıyor. Radyasyon miktarındaki artışın tehlike oluşturduğu belirtilirken yaklaşık 1400 itfayeci yangını söndürmeye çalışıyor. 70 km uzaklıktaki başkent Kiev duman altında şehirdeki insanların nefes almakta zorluk çektiği belirtildi.


Rüzgarların etkisiyle yangın Avrupa’ya doğru devam ediyor. 15 farklı yerden çıkan yangından şuana kadar 6 tanesinin söndürüldüğü açıklandı.

Neler Olmuştu ?

Çernobil Faciası
, Ukrayna’nın kuzeyinde Pripyat şehri civarında Çernobil Nükleer Santralinde gerçekleşen kazadır. Uluslararası Nükleer Ölçeğinde ölçülen ve en yüksek (7 ile) oranlandırılan meydana gelmiş en büyük 2 (diğeri Fukuşima I Nükleer Santrali kazasıdır.) nükleer kazadan biridir. 18 milyar dolar (18 milyar ruble) harcama yapılan kazada başlangıçta 31 insan hayatını kaybetmiştir ama çok büyük bir alana yayılan radyasyondan dolayı başta Türkiye olmak üzere yakın çevre çok ağır bir darbe almıştır.


Kaza 26 Nisan 1986 tarihinde 4 numaralı test sırasında meydana gelmiştir. Test sırasında ani bir güç dalgalanmasıyla güç butonuna basılmasına rağmen son noktaya ulaşan buhar basıncı tepkimeye neden oldu. Tüm bunlar, nötron modaratör ile grafitin birleşmesiyle nükleer çekirdekte erimeye neden oldu ve ortaya çıkan yangın atmosfere yayıldı. Yüksek oranda radyason içeren hava serpinti bulutu oluşturdu. Karadeniz üzereinden Türkiye’yi de etkileyen bu buluttan en çok etkilenen ülke Beyaz Rusya oldu. Kazadan sonra Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya dezenfekte işlemlerine yüklü miktarda harcama yapmışlardır.

UNSCEAR raporuna göre radyasyona fazla maruz kalan 4000 insandan 64’ü radyasyon sonucunda hayatını kaybetmişlerdir. 200 bin çalışan işçi, 116 bin ve tahliye edilen 270 bin kişiden elde edilen bilgilere göre radyasyondan dolayı ölenlerler birlikte toplam ölen sayısı 3940 olmuştur. Union of Concerned Scientists isimli örgüte göre, sıfıra yakın radyasyon oranın hesaba katılmadığı bu sebeple geniş alanlar sonuca dahil edildiğinde radyasyon sebebiyle 50 binden fazla insanın kansere yakalanacağı ve yarısının öleceği belirtiliyor.

Greenpeace’te 200 binden fazla insanın bu kazadan etkileneceği ve kansere yakalanacağını açıkladı.


Türkiye’ye Etkisi
Çernobil kazasından sonra Avrupa’da incelenen haritalarda ve bilgilerde radyoaktif serpirtinin Avrupa da çok geniş bir alana yayılmış olduğu orataya çıktı. Ülkelerdeki kanser sayısının artışının sebebinin bu kaza olabilir yankıları hala devam etmektedir.

2006 tarihinde Türk Tabipler Birliği tarafından yapılan açıklamada Trabzon-Hopa’ da kanser görülme sıklığın diğer bölgelere oranla fazla olmasının araştırılmaya değer bir durum olduğunu açıkladı. Aynı zamanda bu durumun daha detaylı bir şekilde araştırılmasını belirmişti.
 
Moderatör tarafında düzenlendi: