C# nedir?

Chern0bly

 
Üye
Katılım
24 Eki 2019
Mesajlar
98
Tepkime puanı
48
Konum
6.Gezegen
csharp nedir.jpeg

C# Nedir ?

C#, nesne yönelimli ve üst seviye bir programlama dilidir. C ve C++ etkilesimi ile dogmustur. Microsoft destegi ile populer dillerden birisi olmustur. Java ile pek cok yonden benzerlik gosterebilir. C# onemli ozelliklerinden bir taneside Microsoft programlarinda MsOffice ve SQL gibi uygulamalar ile de cok kolay entegre olabilmesidir. C#, derleme ve çalıştırma ortamı Visual Studio’dur.

Gelismis derleyici Debugger ile hata olasiligi ortadan kalkmaktadir. Programlar calistirildiktan sonra Class ve Syntax hatalari yazilimciya raporlar, yazilimci hatalari tespit ederek rahatlikla giderebilir.C# ile Neler Yapılabilir?

form uygulamalari.png


  • Windows Form Uygulamaları >> Grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI — Graphical User Interface) olarak tanımlanır. Windows form uygulamalarını, konsol uygulamalarından ayıran en önemli özelliği de budur. Windows Form uygulaması oluşturmak için Toolbox adı verilen araç kutusundan nesnel araçlar sürükle bırak yöntemi ile kolayca oluşturulabilir.

  • Web Form Uygulaması (Asp.Net) >> Web form uygulamaları ise Ado.Net yerine ASP.Net sayfa yapısı ile çalışmaktadır. Web form uygulamaları temel olarak Windows Form Uygulaması gibi düşünülebilir. Fakat aralarında temel faklılıklar vardır. Web Form uygulamaları internet üzerinden erişilebilen form uygulamalarıdır. Bundan dolayı uygulamalar kişisel bilgisayar yerine web tarayıcısı ile çalışmaktadır.
mobil programlama.jpeg

  • Mobil Programlama >> Windows Phone işletim sistemleri için uygulama geliştirme kısmıdır. Eğer Windows Phone için uygulama geliştirmek istiyorsanız bu kısmı kullananız gerekmektedir. Xamarin ile birlikte mobil programlamaya giriş yapabilirsiniz.

  • Web Servisleri >> Veri iletimi için kullanılan sistemlerdir diyebiliriz. Biraz daha açacak olursam ise Evrensel veri transer metodu sayılan XML ve HTTP kuralları ile internet ağı ile dünyanın her hangi bir yerine veri taşıyan sistemlerdir. Web servisi işlemlerinde veriler bir başka kullanıcıya gönderildiği için güvenlik ve adresleme gibi konular oldukca önemlidir. Microsoft, C#’ta web servisleri kullanımını güvenli kılan pek çok işlemler yapmaktadır.