10 Ölümcül Element Nedir

Megaturks

 
Kurucu
Katılım
7 Tem 2020
Mesajlar
345
Tepkime puanı
14
  1. Hidrojen (Yanıcı): Soluduğumuz havanın beşte biri oksijen olmasaydı hidrojen nispeten güvenli olabilirdi, ama hidrojenle oksijen hızla tepkimeye girerek yanar ve su meydana getirir.
  2. Krom (Kanserojen): Havayla tepkimeye girmiş krom metali kararlı ve parlak olduğu için otomobil parçalarında kullanılır, ancak metal bir krom atomundan altı elektronu çıkarırsanız kanser yapıcı maddeler elde edersiniz.
  3. Arsenik (Zehirli): İyi bilinen zehirlerden arsenik de hücrelerimizi afallatır çünkü özellikleri, periyodik tabloda hemen üstünde yer alan ve yaşamsal öneme sahip fosfor elementine benzer.
  4. Flor (Aşındırıcı): Flor, atom yapısı nedeniyle diğer atomlardan elektron çalmaya çok müsaittir ve bu nedenle son derece reaktiftir. Neredeyse her şeyi korozyona uğratabilir, bozabilir ve değiştirebilir. Çok zehirli ve aşındırıcıdır.
  5. Antimon (Zehirli): Antimon periyodik tabloda arseniğin altındadır ve iki elementin zehirleyici etkileri birbirine benzer, çünkü ikisi de fosfor gibi davranır. Antimon karaciğerinize zarar verir ve sizi kusturur.
  6. Kurşun (Zehirli): Kurşun eskiden boya ve petrol ürünlerinde çok yaygındı ama beyne ve böbreklere zarar verdiği anlaşıldı. Günümüzde çok daha dikkatli kullanılıyor.
  7. Talyum (Zehirli): Talyum fiziksel olarak potasyuma benzer ki potasyum bizi hayatta tutan elementlerden biridir. Ancak talyum tam olarak potasyum gibi davranmaz ve bu yüzden afallayan hücrelerimiz çalışmayı durdurur.(Talyum eskiden fare ve sıçan zehri olarak satılıyordu ama insanları da öldürebildiği için bundan vazgeçildi.)
  8. Kadmiyum (Zehirli): Ağır bir metal olan kadmiyum, kalsiyumun vücudumuzdaki kemikleri oluşturma şekline müdahele edebilir. Yaşamımız için gerekli olan çinkoyu da hiçbir fayda sağlamadan taklit edebilir.
  9. Plütonyum (Radyoaktif): Plütonyumun atom yapısı onu son derece radyoaktif yapar ve nükleer silahları mümkün kılar. Radyoaktif olduğu için atomları parçalanır ve insan hücrelerine oldukça fazla zarar verebilecek parçalar yayar.
  10. Sezyum (Patlayıcı/Yanıcı): Olur da bir gün sezyumla karşılaşırsanız çok dikkatli olun! Havayla temas ederse alev alır, suya atılırsa şiddetli bir şekilde patlar.